Часови који осим учења промовишу и здрав живот

За сваки успешан час потребна су пре свега мотивисана деца и наставници, адекватна наставна средства, у последње време и добар интернет…

У складу са тренутном ситуацијом и препоруком да се часови, када је то могуће реализују на отвореном наставница географије у  ОШ „Доситеј Обрадовић“  из Свођа, Јадранка Ђокић,  реализовала је један веома занимљив и успешан час.

„За учење о  оријентацији  у природи потребно је оно што не може да се купи, добар географски положај. Наша школа налази се  у центру Свођа, на раскрсници магистралних путева. На свега пар стотине метара налази се  ушће Лужнице у Власину, савршено место да   уз помоћ топографске карте и компаса   ученици савладају орјентацију у простору.“  Наставница и ученици нису се овде зауставили.  Кренули су на запад, низводно низ Власину и даље се орјентишући помоћу компаса али и помоћу сунца и сенке.  „ У шуми смо нашли пањ и доказали да се компас и годови на пању поклапају. Доказали смо и да је могућа орјентација помоћу маховине.“

Најслађи део часа био је у повратку када су се ученици   засладили орасима, дуњама и јабукама  из, нажалост, напуштених воћњака и имања.

Исходи часа су остварени на велико задовољство ученика и наставника.

Овде се није завршила авантура часова из природе јер су ученици са наставницом Данијелом Станковић  у школи обележили Светски дан јабуке.

Од сакупљених јабука     спремали  су укусне мафине.     Од наставника биологије сазнали су и нешто  ново о јабукама. Сетили су се различитих сорти и врста јабука- слатке, црвене, зелене и киселе… и колико су здраве за наш организам.  О јабуци се писало и причало од давнина па су се присетили и разних народних  изрека о јабукама.  Старији ученици су и разменили по који рецепт а најмлађи уживали у цртању.

На крају дана су сви уживали у колачима.