Срећна школска слава, СВЕТИ САВА

27. 01. Србија слави дан првог српског архиепископа и просветитеља, Светог Саву,једног од највећих и најсветлијих личности у историји српског народа.

Савиндан је за школску славу проглашен у кнежевини Србији 14. јануара 1840. године у спомен на великог српског просветитеља и заштитника школства Светог Саву,оца српске државотворности, првог српског архиепископа, утемељивача српске дипломатије, књижевно-сти, законодавства, здравства.

Прва прослава Светог Саве одржана је 1812. у Земуну, одакле се брзо проширила у све делове српства, а химна Светом Сави је први пут изведена 1839. у Сегедину.
Свети Сава је установљен као школска слава на предлог Aтанасија Николића, ректора Лицеја у Крагујевцу.
Српска Православна Црква 27. јануара слави дан свог утемељивача, државе и школства – Светог Саве.
Савиндан се обележава у свим школама у Србији као радни, али ненаставни дан – школска слава.
Ђаци и просветни радници прослављају Савиндан свечано, уз приредбу и сечење славског колача.

“Величина једног народа не гледа се по броју тог народа ни по територији његовој, величина једног народа гледа се по томе, колико је тај народ изнедрио из себе Светитеља и угодника Божијих”.
Српски народ јесте велики и Богом дани народ са Светим Савом као њеним духовним творцем.
СРЕЋНА ШКОЛСКА СЛАВА!

Дела Светог Саве